Rady obyvatelům

Vosy, sršni, včely

Likvidaci obtížného hmyzu provádějí hasiči v rámci zásahové činnosti pouze na místech, kde hmyz ohrožuje veřejné prostory, jako jsou školy, nemocnice, úřady, apod. nebo v případě bezprostředního ohrožení života tímto hmyzem.

V ostatních případech je nutné si zajistit likvidaci hmyzu odbornou deratizační firmou.

Zřizovatel jednotky (obec) může svoji jednotku povolat i na jiné prostory, které má ve své správě (vybavení jednotky je zpravidla majetkem zřizovatele, tudíž zřizovatel pro likvidaci hmyzu využívá svých vlastních prostředků). V tomto případě se však nejedná o zásahovou činnost jednotky, ale o předem dohodnutou činnost pro zřizovatele, kterou členové vykonávají například na základě dohody o provedení práce. 

V mimořádných případech může jednotka zajistit likvidaci hmyzu i na soukromých objektech. Nejedná se však o zásahovou činnost, ale o předem dohodnutou činnost za úhradu vynaložených nákladů. Tato činnost musí být předem domluvena, objednána a schválena zřizovatelem. Činnost je možné provést pouze dle volných časových kapacit členů jednotky a nesmí být omezena její akceschopnost k zásahům. Po provedení práce zřizovatel jednotky vyfakturuje objednateli vzniklé náklady (pohonné hmoty, použité přípravky proti hmyzu, práce členů jednotky atd.). Další informace zde.

Ne vždy je však nutné hmyz likvidovat.

Včely jsou velmi užiteční tvorové a je velká škoda je bezdůvodně hubit. Na jaře probíhá rojení včel, kdy část včelstva opouští své hnízdo a hledá si svůj nový domov. Během přesunu se může roj zastavit na odpočinek. Pokud se někde včelí roj usadí, zpravidla na místě zůstane maximálně pár hodin a pak odletí dál. Včely v roji nejsou nijak agresivní a pokud je nebudete dráždit, samy na Vás útočit nebudou. Nechte proto včelí roj v klidu, zbytečně se k němu nepřibližujte a vyčkejte, dokud neodletí. Pokud je roj na veřejně přístupném místě, je vhodné ho nějakým způsobem označit, aby nepřekvapil kolemjdoucí – s tím může pomoci třeba Městská policie, která může místo ohraničit páskou. 

Ideálním řešením je zavolat místního včelaře. Je možné, že včelí roj ulétl právě jemu, v tom případě si ho rád přijede vyzvednout. Pokud se nepodaří sehnat majitele včel, často se roje ujme i jiný včelař, minimálně Vám však určitě poradí, co dělat dál, nebo předá kontakty na další včelaře. S hledáním včelaře Vám pomůže internetový vyhledávač nebo například stránka www.mapavcelaru.cz. Pokud nemáte k dispozici internet, můžete se obrátit na tísňovou linku hasičů, kde mají operátoři k dispozici pár kontaktů na včelaře.